Nowy Jork na prowadzeniu :)

Jakby tu nie patrzeć, wygląda na to, ze największym zwycięzcą w wyborach prezydenckich … będzie miasto Nowy Jork 😉 A przynajmniej miasto wyjątkowo dobrze sobie radzi w prawyborach.

Bernie Sanders – kandydat Demokratów, wczoraj otrzymał 60% głosów w prawyborach w  New Hampshire … i Bernie urodził się w Nowym Jorku, na Brooklynie. Nawiasem mówiąc jego ojciec wyemigrował do Ameryki z Polski w 1921 roku. Ze wszystkich kandydatów reprezentuje on tez najbardziej nowojorskie wartości, takie jak otwartość na emigracje i wiara w wolność wyboru jednostki.

daily-cartoon-150513-bernie-sanders-magic-1200

Donald Trump, największy problem Republikanów, również prowadził we wtorkowych prawyborach. Czy to nam się podoba czy nie (czytaj moją opinie: Dlaczego Trump moze wygrac wybory :)) – Trump jest związany z Nowym Jorkiem. Złote litery z jego nazwiskiem zdobią kilkanaście nowojorskich drapaczy chmur – Trump Tower, Trump Plaza, Trump World Tower. Dodatkowo Trump zakupił bądź związany był z budową kilku z najbardziej znanych budynków i atrakcji miasta między innymi Wollman Skating Rink w Central Parku, 40 Wall Street, Grand Hyatt Hotel. Nowojorczycy, w większości przerażeni jego poglądami, nadal go cenią jako developera.

lee-lorenz-i-remember-when-i-was-the-donald-new-yorker-cartoon

Hilary Clinton nie muszę przestawiać. Uznawana przez wielu za faworytkę wyścigu po nominację z ramienia Partii Demokratycznej. Przeniosła się do Nowego Jorku w 2000 roku i była tez (jako pierwsza kobieta) senatorem stanu Nowy Jork. Chelsea Clinton, jej córka, mieszka tez w Nowym Jorku.

lee-lorenz-what-ever-happened-to-all-those-great-hillary-clinton-jokes-new-yorker-cartoonA jakby Nowojorczyków było za mało w nadchodzących wyborach … to były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg tez rozważa startowanie w wyborach – jako niezależny kandydat.

Michael Bloomberg pełnił rolę 108 burmistrza Nowego Jorku począwszy od 2001 roku. I pełnił tą funkcję przez trzy kolejne kadencje. Kiedyś związany z partią Republikanów opuścił ją w 2007 roku. Kontrowersyjny, chociaż w większość lubiany przez Nowojorczyków. Jego poglądy są społecznie liberalne i progresywne w zakresie prawa do aborcji, małżeństwa osób tej samej płci, ścisłej kontroli broni czy obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów. W zakresie ekonomii i polityki zagranicznej jego polityka wydaje się być konserwatywna.

Myślę, ze zapowiadają się szalenie interesujące wybory. Nie tylko dla nowojorczyków.;)

Porozmawiajmy :)