Osiem błędów jakie popełniają turyści

Osiem błędów jakie popełniają turyści w Nowym Jorku:

1 – W Nowym Jorku sezon trwa przez cały rok, trudno znaleźć tu tańsze hotele

W zasadzie każda pora roku w Nowym Jorku ma swój urok. Turyści przyjeżdżają i latem i zimą po przedświąteczne zakupy i aby podziwiać choinkę przy Rockefeller. Ceny hoteli nie są więc uzależnione od tradycyjnych sezonów wakacyjnych. Ale udaje się sporo zaoszczędzić przyjeżdżając w listopadzie, styczniu, lutym i marcu – wtedy udaje się dostać najtańsze bilety lotnicze, ceny hoteli spadają a w sklepach można polować na naprawdę znaczące przeceny. (wiecej o hotelach i mieszkaniach w Nowym Jorku tutaj)

2 – Unikam metra, jest niebezpieczne

Kilkadziesiąt lat temu temu to była prawda. Metro było brudne i niebezpieczne.

Old-New-York-subways-1

Na szczęście te czasy są już za nami. Chociaż są części Nowego Jorku, których należy unikać to można jeździć metrem nie obawiając się o swoje bezpieczeństwo. Mieszkam w Nowym Jorku od tylu lat i nigdy nie natknęłam się nawet na kieszonkowca nie wspominając o innych rabunkach.

Nawigacja metra nie jest bardzo trudna – tu znajdziecie kilka porad jakie bilety kupić i na co uważać.

4 – Nie kupuję karnetów zniżkowych to oszustwo

Atrakcje w Nowym Jorku są kosztowne, 25 dolarów za wejście do muzeum, 30 dolarów za taras widokowy, 100+ dolarów za bilety na show na Broadwayu. Przy dużej liczbie turystów i wysokich cenach faktycznie zdarzają się strony które próbują przekonać nas ze trafiliśmy na “okazje”.

Zanim zdecydujesz się na kupno sprawdź i porównaj ceny. Karnety znanych firm takich jak New York Sightseeing Pass naprawdę opłacają się, ale oczywiście nie karnety wszystkie, porównanie oszczędności i karnetów znajdziesz tu.

5 – Kupuję bilety na Broadway wcześniej aby zaoszczędzić

Ostatnio natrafiam na stronę po polsku gdzie można było kupić „okazyjne” bilety po cenach prawie dwukrotnie wyższych niz w kasach teatrów… Ogólnie nie ma potrzeby kupowania biletów z wyprzedzeniem chyba, ze jest to nowy show. Jeżeli chcesz zobaczyć klasyczne przedstawienia, które grane jest od kilku lat – takie jak Chicago, Wicked czy Les Miserable najtańsze bilety dostaniesz tego samego dnia.

top-ten-longest-running-broadway-shows

 Najtańsze bilety kupisz w TKTS. Zawsze porównaj ceny w rożnych miejscach. (wiecej o tym gdzie kupowac bilety)

6 – Jem tylko w znanych mi restauracjach

Amerykańskie sieciowki takie jak Olive Garden, Outback SteakHouse – znasz je a więc jedzac tam nie ryzykujesz….Nie. Nic bardziej mylnego. Kiepskie jedzenie za wysoką cenę. Nigdy nie jedz w obszarze typowo turystycznych (takich jak Times Square). Zasada jest taka jak na całym świecie – najlepiej korzystać z lokalnych specjałów. Jeżeli możesz spróbować Dim Sum przygotowane przez najlepszych kucharzy w Chinatown (i to za grosze) to dlaczego nie skorzystać z tego?

3 – mieszkam przy Times Square bo chcę mieć wszędzie blisko.

Postawmy sprawę jasno: Nie mowie żeby nie iść na Times Square, koniecznie trzeba to zobaczyć … ale to taki nowojorski disneyland.

Times Square NYC
Times Square NYC

Nie trać czasu na Times Square. Nowojorczycy unikają TS jak ognia, przychodzą tu tylko aby obejrzeć przedstawienie na Broadwayu, następnie szukają sposobów aby jak najszybciej uciec stamtąd. Innymi słowy, jedna wizyta wystarczy na cały wyjazd. Chyba, ze czujesz wyjątkową sympatie do przebierańców Elmo czy Batmana, którzy próbują wyłudzić od Ciebie drobne, nie trać czasu. Nowy Jork to duże miasto, jest tu tak wiele do zobaczenia.

7 – Brooklyn jest niebezpieczny, najlepiej ograniczać się do Manhattanu

Nie ograniczaj się do Manhattanu. Nowy Jork ma pięć dzielnic, i naprawdę warto wyjechać poza Manhattan i to nie tylko po to aby podziwiać widok na Manhattan 🙂

Park Slope

Każda z dzielnic ma swój własny zestaw zabytków, parków, instytucji kulturalnych, grup etnicznych które warto poznać. Brooklyn Heights, Williamsburg, Bushwick, Dumbo ma tyle do zaoferowania. Jeśli nie opuściłeś Manhattanu to nie możesz powiedzieć ze widziałeś Nowy Jork.

8 – koniecznie trzeba zobaczyć Statuę Wolności

Prawdę mówiąc, nie ma powodu, aby zobaczyć Statuę Wolności z bliska. Spojrzenie z Battery Park albo ze Staten Island Ferry naprawdę wystarczy.

Jeśli jednak chcesz wspinać się po schodach do korony Lady of Liberty, pamiętaj ze liczba zwiedzajacych jest ograniczona (tylko do 300 osób) i dlatego bilety należy kupić kilka miesięcy wcześniej.

Statue of Liberty seen from the Circle Line ferry, Manhattan, New YorkDodajcie w komentarzach na co jeszcze trzeba uważać i o czym pamiętać aby wyjazd do Nowego Jorku był naprawdę udany. <3

18 comments

  1. Trzeba koniecznie spróbować jedzenia z food trucków czy budek z jedzeniem. Naprawdę dobre i niedrogo. Polecam wspomniane Dim Sum, świetne. Warto mieszkać w Chinatown. Mnóstwo małych, tanich restauracyjek z dobrą chińszczyzną. A i na dobrą pizzę w Little Italy niedaleko

  2. Bardzo dobre rady 🙂 Przyda się jeszcze jedna – nie ryzykuj z nieznanymi przewodnikami za Bóg wie, jakie pieniądze! Skorzystaj z pomocy i fachowej rady Magdy, czyli LTS 😀

  3. wszystko, co MAgda zaproponowała było super!!! Magda, ogromne podziękowania!!!! Dzięki Tobie dowiedzieliśmy się o wielu szczegółach, których sami nie bylibyśmy w stanie odkryć!!!! Cudny ten NYC! na pewno będziemy tam za rok znowu!!!!!

  4. Za ponad miesiąc lecę na 10 dni do NYC i właśnie tego mi było trzeba – świetny blog, czekam z niecierpliwością na książkę. Dam znać jak wrażenia po 🙂 Pozdrawiam z angielskiego Bristolu 🙂

  5. Super post i cały blog. W lipcu wybieram się do NY na dwa tygodnie, na pewno się przyda.
    Mam pytanko. W jakiej części Nowego Yorku znajduje się miejsce (typ zabudowy) z punktu 7?

  6. Ze wszystkim sie zgadzam ale najbardziej z punktem 7. Jezeli nie zobaczycie Brooklinu to nie widzieliscie prawdziwego Nowego Jorku. Poza tym najlepsze widoki na Manhattan Skyline sa z Brooklinu!

  7. witam:) czy do cen biletów (zamierzam kupić city pass) też jest doliczany podatek ? (jeśli tak, to w jakiej wysokości) dziękuję za odp 🙂

Porozmawiajmy :)