Nowojorskie metro

[post zaktualizowany 19 lutego 2018 r.] Osoby odwiedzające Nowy Jork często narzekają na metro, a raczej na to, ze oznaczenia w nowojorskim metrze bywają mylące. To prawda, nawigacja po tym metrze nie należy do najprostszych. No ale od czego macie mnie? 🙂 Zebrałam kilka pomocnych wskazówek, aby ułatwić Wam zwiedzanie.

Jaką kartę kupić?

Na stacjach metra w automatach bądź stoiskach możemy kupić bądź doładować kartę do metra. W automatach możemy płacić kartą albo gotówką, natomiast w stoiskach tylko gotówką. Nowa karta kosztuje $1.

Kartę na metro możemy kupić w dwóch wariantach:

 • Nielimitowana karta tygodniowa (Unlimited MetroCard) –  karta na określony okres czasu (7 lub 30 dni).
 • Karty o określonej wartości (Pay-Per-Ride MetroCard) – wykupuje się na określoną liczbę przejazdów.
 • Jeden przejazd kosztuje $2,75.
 • Karta 7 dniowa kosztuje $32, karta 30 dniowa kosztuje $121
 • Kupując kartę o określonej wartości (Pay-Per-Ride) i wpłacając minimalną kwotę $5,5 otrzymujemy 5% bonus.
 • Seniorzy (65+) i osoby niepełnosprawne mogą zakupić bilety z 50% zniżką
 • Zniżki na bilety dla dzieci nie są uzależnione od wieku … tylko od wzrostu – dzieci mniejsze niż 110cm mogą jeździć za darmo

Jeżeli planujecie jeździć częściej niż 12 razy (przykładowo przynajmniej trzy razy dziennie przez cztery dni) to opłaca się kupić nielimitowaną kartę tygodniową ($32). Nie ma nielimitowanych dziennych kart.

Należy pamiętać ze nielimitowana karta tygodniowa (Unlimited MetroCar):

 • może być używana tylko przez jedną osobę
 • należy czekać 18 minut zanim można ją użyć ponownie na tej samej stacji metra
 • ma nielimitowana liczbę przesiadek i jest ważna i na metro i na autobusy.

Jeżeli będziecie korzystać z metra sporadycznie (mniej niż 12 razy na osobę) lepiej kupić karty o określonej wartości (Pay-Per-Ride MetroCard)

 • otrzymuje się 5% bonus za każde $5,5, tzn kupując kartę za $10 otrzymujemy kartę o wartości $10,5. Aby nie tracić pieniędzy kup kartę za określoną kwotę – przykładowo kup kartę za $23 USD, a otrzymasz dokładnie 8 przejazdów, lub za $45 za 16 przejazdów, itd.
 • tą samą kartę mogą używać 4 osoby


Mapa w telefonie

Nawet Nowojorczycy korzystają z map od czasu do czasu, nawigacja po nowojorskim metrze nie należy do najłatwiejszych. Niestety na stacjach nie są rozdawane mapy metra. Ba, nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałam papierową mapę. Są duże mapy na peronach i w wagonach, ale podręczna mapa naprawdę ułatwi Ci życie. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią aplikacje w telefonie przed wyjazdem.

Ja korzystam z iTrans. Ta aplikacja jest teraz płatna ale są i inne darmowe odpowiedniki – na przykład TransitApp lub nawet Google maps

Uptown czy Downtown?

Osoby odwiedzające Nowy Jork najczęściej narzekają właśnie na te oznaczenia.
Przy wejściu do metra jest oznaczenie w którym kierunku jedzie metro. „Uptown” oznacza zwykle północ (w stronę Central Park) „Downtown” oznacza ze pociąg jedzie na południe (w stronę Financial District).

Jeżeli oznaczenie jest przy samym wejściu do metra – oznacza ze wejdziemy do metra, które jedzie tylko w daną stronę. Wejście do metro jadącego w przeciwną stronę najczęściej znajduje się po przeciwnej stronie ulicy.

Jeżeli nie ma oznaczenia „downtown” albo „uptown” przy samym wejściu do metra oznacza to, ze to jest wejście do metra jadącego w obydwu kierunkach. Wtedy należy dodatkowo sprawdzić oznaczenia nad torami czy na pewno wsiadamy w dobre metro.

Zwracaj uwagę na cyfry/litery a nie na kolory linii metra

Patrząc na mapę nowojorskiego metra, można zobaczyć różne linie o różnych kolorach i numerach. Mimo, ze wielu nowojorczyków mówi o zielonej czy niebieskiej linii, zawsze sprawdź oznaczenia literowe czy cyfrowe. Przykładowo żółta linia Q i żółta linia R jadą w zupełnie inne miejsca na Brooklynie. Czerwona linia numer 1 dojeżdża do South Ferry i to jest ostatni przystanek tej linii, a czerwona linia numer 2 lub 3 zatrzymuje się przy pobliskim Wall Street ale i jedzie dalej na Brooklyn.

Screen Shot 2015-09-10 at 12.34.15 AM

Pociągi lokalne vs ekspresowe

Czarne kropi na mapie oznaczają, ze tu zatrzymują się tylko pociągi lokalne, białe kropki oznaczają ze tu zatrzymują się wszystkie pociągi (ekspresowe i lokalne).

Pociągi ekspresowe i lokalne z reguły odchodzą z tego samego peronu także zawsze warto sprawdzić oznaczenia nad peronem czy wsiadamy do dobrego pociągu.

Screen Shot 2015-09-10 at 12.35.25 AM

Przykładowo na stacji przy 72 ulicy oznaczonej białą kropką zatrzymają się wszystkie pociągi czerwonej linii. Ale na stacji przy 66 ulicy tylko pociąg lokalny numer 1.

Czarne linie na mapach

Czarne linie na mapie metra (takie jak na tym poniższym zdjęciu) oznaczają ze jest połączenie pomiędzy stacjami. Oznacza to, ze mozesz przejść do kolejnej stacji metra ale nie ma konieczności wychodzenia z metra, a wiec i kasowania ponownie biletu. Ważna informacja dla osób z kartami o określonej wartości.

Screen Shot 2015-09-10 at 12.35.14 AM

W razie wątpliwości pytaj 🙂 

Nowojorczycy są naprawdę bardzo pomocni i dobrze rozumieją, ze nowojorskie metro nie należy do najłatwiejszych. Także pytaj – zobaczysz jak wielu nowojorczyków będzie chciało Ci pomóc znaleźć właściwą drogę.

Darmowy internet na każdej stacji metra 

Od stycznia 2017 r. wszystkie podziemne stacje metra mają bezpłatne WiFi.

I najważniejsze … unikaj pustych wagonów

Nigdy nie wsiadaj do pustego wagonu. Uwierz mi jeżeli wagon jest pusty to nie jest to bez przyczyny… 🙂 Tutaj przeczytacie dlaczego 🙂
xo

28 comments

 1. Spędziłem tydzień w NYC, korzystanie z metra, przyglądanie sie ludziom było jedną z fajniejszych atrakcji 🙂 Orientacja w sieci metra nie była dla mnie problemem, za to nigdy do końca nie byłem pewien czy wsiadam w ekspres czy w lokalny. W związku z okresowymi zamknięciami i konserwacjami pociągi expresowe (wg komunikatu z głośników w wagonie) zatrzymywały się na “czarnych” stacjach, lokalne omijały “czarne” stacje, albo pociąg na części trasy był lokalnym by na dalszej części zmienić się w ekspres. Znasz jakiś sposób by to rozróżnić patrząc na sam podjeżdzający wagon?

  Numer linii na wagonie czasem był w kółku, czasem w rombie/diamenciku – czy ma to jakieś znaczenie?

 2. Hej Magda! 🙂 Wiem ze to glupie pytanie i moze troche niezręczne, niewlasciwe, ale czy bylaby mozliwosc przeslania pocztówki z NY od Ciebie do mnie? Jestem totalnie zakochana w tym miescie, to byloby cudowne. Znajomi, rodzina, przyjaciele już mają dość mojego gadania o Nowym Jorku, a wszystkie informacje mam dzięki temu blogu. Jesteś dla mnie wielka inspiracja! Pozdrawiam serdecznie! xoxo

 3. Dzień dobry,

  mam dwa dodatkowe pytania dot logistyki korzystania z metra:
  1. Jak technicznie wygląda korzystanie z kart pay-as-you-go? Tzn kupuję 1 wspólną kartę dla żony, siebie oraz syna i czy przechodząc przez bramki podaję tę kartę osobie czekającej na przejście czy też jest inny sposób na wspólne korzystanie z karty?
  2.W sytuacji gdy na jakiejś stacji metra przesiadam się (np. zmieniam linię metra z A na B) –to czy muszę płacić ponownie za przejazd czy też obowiązuje limit czasu skorzystania z biletu zawierający również możliwość przesiadek?

  • Ad 1. Tak dokładnie – jedna karta może być użyta przez 4 osoby. Przechodząc przez bramkę podaje pan kartę następnej osobie.

   Ad 2. Karta nie jest potrzebna przy wyjściu. Nie ma limitu czasu. Placi się tylko za każde wejście do metra. Przesiadki sa darmowe pod warunkiem ze nie wychodzi pan z metra. Jeżeli przejście do innej linia wymaga wyjścia z metra to jest dodatkowa oplata.

 4. Mam pytanie: jaka linia zatrzymuje się na stacji East Brodway ? Bo linia F oznaczone.A jest tam czarna kropką? Czy może jest tak, że każda linia jest zarówno lokalna jak i ekspresowa? Będę wdzięczna za pomoc

 5. Pani Magdo, mam pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w necie: czy osoby 65+ przebywające w NY turystycznie mają prawo do 50% zniżki przy zakupie MetroCard a, jeśli tak, to jaka jest procedura kupna takiej karty. Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie Panią pozdrawiam, Zofia

  • Dzien dobry, to dotyczy raczej tylko mieszkańców, niestety nie turystów. Karty zniżkowe są tylko miesięczne – należy przesłać dokumenty, zdjęcia i wypełnić aplikacje na stronie MTA.

   • Dzień dobry, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Pani Magdo, uwielbiam Pani bloga (jak i vloga oczywiście), jest dla mnie kopalnią wiedzy i inspiracji przed wymarzonym, dwutygodniowym pobytem w NY we wrześniu 2017. Serdecznie pozdrawiam, Zofia

 6. Świetny wpis! Bardzo mi pomógł w czasie pierwszego wyjazdu do NYC. Nie zgodzę się tylko z jednym – metro w NYC jest baaaaaardzooo proste w obsłudze 🙂 O wiele prostsze niż w innych miastach (nawet w tych, które mają o wiele mniej linii).
  Jeśli ktoś jedzie na więcej niż 5 dni to polecam od razu kupić kartę tygodniową – uwierzcie, że będziecie tyle zwiedzać, że bardziej Wam się opłaci niż pay-as-you-go 🙂

   • Jakubie, korzystałem jedynie z map, które wiszą na przystankach i w samym metrze. Ewentualnie wcześniej sprawdzałem mapę w PDF na komputerze. Prostota metra nie polega na sposobie, w jakim sprawdzamy połączenia, tylko na oznaczeniach, jakie są w NY (kolory, przecznice itp.) 🙂

 7. Pani Magdo, czy karta 7-Day Unlimited Pass obowiązuje całodobowo? I do której godziny kursuje Staten Ferry? 🙂 Planuje wyjazd na 2 tygodnie we wrześniu i zastanawiam się też czy opcja noclegu na Staten Island (ok 15 min do promu) będzie dobrą bazą wypadową na zwiedzianie NYC. Czy mogłaby Pani napisać co o tym sądzi? Dziękuję z góry za odpowiedzi. Wykonuje Pani kawał świetnej roboty! A za chwilę idę odebrać z księgarni “Z Nowym Jorkiem na NY”- nie mogę się doczekać lektury 🙂

  • 7 dniowy pass jest całodobowy. Promy Staten Island odpływają co 30 minut też przez całą dobą. Dojazd promem zajmuje około 20 minut. Trudno doradzić czy jest to dobre rozwiązanie – z jednej strony widok z promu jest bardzo fajny ale wiadomo dojazd zajmie sporo czasu. Tak myślę … jeżeli to jest okazyjne cenowo mieszkanie to tak, a jeżeli nie to chyba poszukałabym mieszkania z dojazdem metrem. Bardzo dziękuję za miłe słowa o blogu i książce – to bardzo ważna dla mnie.

 8. Witam serdecznie! Na stronie NYC metro pass napisane jest, że karta jest do północy. Czy to prawda? Nie jest ona całodobowa? Są tam też wykluczenia tj. autobusy PATH, AirTrain i Express nie akceptują biletów MetroCard z limitem 7 i 30 dni. Czy to znaczy, że ekspresowe metro nie obejmuje tej karty? Czy jest w ogóle ekspresowe metro w NY? :p

  • Tak karta tygodniowa jest do północy siódmego dnia. Nie ma kart jednodniowych. Działa tylko na metro (w tym ekspresowe) i lokalne autobusy. Jest metro ekspresowe – opisane w notce powyżej. 🙂

 9. Pani Magdo, będę niedługo w Nowym Jorku, ale będę spał najpierw w hotelu na Brooklyn’ie, a potem na wschodzie stanu New Jersey. Moje pytanie dot. Unlimited MetroCard) – karta na określony okres czasu (7 dni).
  Czy będę mógł z niej korzystać również tam (Brooklyn + okolice Weehawken, NJ)?
  Bardzo dziękuję za podpowiedż.
  Pozdrawiam, Ryszard

 10. Witam, dodam jednak że są podreczne mapy metra papierowe skladane dostępne u station agent czyli w kiosku MTA gdzie jest pracownik. Wystarczy poprocic, są też mapy linii autobusowych, oddzielne dla kazdej z dzielnic w tym samym formacie co mapa metra
  Pozdrawiam, Igor

 11. Dzień dobry Pani Magdo! Mam pytanie – za parę dni będę wracać z Waszyngtonu do Nowego Yorku na samolot do Polski. Potrzebny jest mi jeden bilet na metro na przejazd z Penn Station do Jamaica Center. Z Pani bloga wynika, że nie ma możliwości kupna pojedyńczego biletu na metro? Czy muszę w takim razie kupić kartę i doładować ją na jakąś kwotę aby szkorzystać tylko raz z metra?
  PS Jestem obecnie w NYC i Pani przewodnik oraz blog baaaardzo się przydają! 👏👏👏

 12. Hej 🙂 czy w NY znajdę kartę/bilet nie tylko na metro ale także na inne środku transportu, np autobusy? I czy właściwie ma sens poruszanie się innymi środkami niż metro?

 13. MIESZKAM W NYC 7 lat pierwszy rok jezdziłem za darmo wchodziłem wolną bramką tam n ie ma kanarow jedynie SUPRR w budce moze zwrocic uwagę

Porozmawiajmy :)