Rynek nieruchomości w Nowym Jorku

Rynek nieruchomości w Nowym Jorku jest naprawdę fascynujący. Kupno mieszkania w dobrej okolicy i w dobrym czasie może być dosłownie jak wygrana na loterii. Tak nawiasem mówiąc – w ciągu ostatnich kilku lat przekonuje się o tym i Amerykańska Polonia – tradycyjnie polski Greenpoint stał się jedną z najmodniejszych dzielnic w Nowym Jorku co oczywiście powoduje olbrzymi wzrost cen mieszkań w tej okolicy.

Z drugiej strony ceny mieszkań mogą się diametralnie różnić. I nie zależy to nawet tak bardzo od metrażu mieszkania co od adresu (dzielnicy, a często nawet ulicy). Nie wiem czy pamiętacie notkę z quizem o cenach w Nowym Jorku? Jeżeli nie to możecie ją znaleźć tutaj. Dzisiaj nowy quiz mieszkaniowy ☺

Park Slope dzielnica na Brooklynie która słynie ze starych, przepięknych kamienic. Jest to jedna z niewielu dzielnic w Nowym Jorku objęta ochroną zabytków. Pomimo to nieczęsto udaje się zobaczyć takie prawdziwe perełki, jak ta wspaniała kamienica naszych sąsiadów, która mieliśmy okazje obejrzeć wczoraj.

Kupili ja w latach 80tych kiedy jeszcze można było kupić tak wspaniale domy na Brooklynie za bezcen. Zrestaurowano podupadający budynek zatrudniając prawdziwych rzemieślników, którzy budowali podobne kamienice. Przykładowo, jednym z podwykonawców był 75 letni włoski rzemieślnik – niestety młodsi rzemieślnicy nie mogli sobie poradzić z drewnianą konstrukcją schodów.

Budynek ma takie unikalne elementy jak „balkon paradny” (ang parade balcony) – balkon na ostatnim piętrze z którego kiedys mieszkańcy mogli oglądać dorożki przejeżdżające po alei. Jest tez tu pokój muzyczny z wyjątkową akustyką.

Oczywiście osobne wejście i osobne schody dla służby. Kamienica ma sześć pięter, 15 pokoi i 8 sypialni każda z sypialni ma osobną łazienkę i garderobę.

Oczywiście jest tez pralnia (!) – kiedyś pisałam ze jeżeli mieszkając w Nowym Jorku masz własną pralkę to oznacza ze „you made it!” – tak tylko najbogatsi nowojorczycy mogą sobie pozwolić na pranie własnych ubrań. 🙂

W jadalni znajdują się wspaniale freski które przypominały właścicielom o ich podróżach. Takie większe selfie na ścianach ☺
   Pokój do słuchania muzyki   Kilka zdjęć ze strony brokera – znacznie lepiej oddają urok kamienicy

Kamienica jest obecnie wystawiona na sprzedaż. I mam dla Was dwa pytania. Pierwsze: ile zapłacono za tę kamienicę w latach 80tych? Drugie: jaka jest cena sprzedaży teraz?

I wyprzedzając pytania – nie, nie kupujemy, jeszcze nie w tym roku ☺

13 comments

  1. Muszę podziękować Macademian Girl która poleciła Blondynkę w Dubaju gdzie później natknęłam się na Cb 😉 zaczynam czytać, naprawdę fajny blog 😉 Pozdrawiam serdecznie 😉

Porozmawiajmy :)