Union Square 

Przechodziłam wczoraj przez Union Square wczoraj i postanowiłam posiedzieć chwilę i poobserwować przechodniów  … z jednej strony grupa mam protestujących przeciwko GMO, biegnący półnagi mężczyzna z wielkim napisem “love for fart”, grupa przypadkowych przechodniów tańcząca do muzyki wyznawców Hare Krishna, a tuz obok wróżka, w asyście swojego czarnego kota, przepowiada przyszłość z wielkiej szklanej kuli… Zwykły dzień na Union Square 🙂

Ten plac to dla mnie kwintesencja Nowego Jorku.

Union Square – to drugi najbardziej znany plac w Nowym Jorku, tuz po Times Square. O ile Times Square jest szalenie turystyczny i większość Nowojorczyków nie przepada za tym miejscem, to Union Square jest jednym z ulubionych przez mieszkańców Nowego Jorku.

IMG_9928

Screen Shot 2015-07-22 at 11.54.47 AM

IMG_9932

IMG_9938 IMG_9942

Plac ma szalenie interesującą przeszłość i urok starego Nowego Jorku. Znajduje się w sercu Manhattanu, na skrzyżowaniu ulic Broadway i Czwartej Alei (byłej Bowery Road).  Swoją nazwę zawdzięcza właśnie połączeniu (unii) tych dwóch ulic.

Na poniższej stacji metra jest skrzyżowanie chyba wszystkich linii metra jest to i L, Q, B, 4, 5, 6. Zwiedzając Nowy Jork w zasadzie nie sposób ominąć Union Square.
Na tej stacji metra można spotkać zawsze, o każdej porze dnia i nocy, najlepszych nowojorskich muzyków. Także przygotujcie kamery i aparaty już wchodząc do metra 🙂 

Union Square, od 1997 roku, jest na liście amerykańskich zabytków. Ma bardzo duże znaczenie w historii samego miasta, jak i całych Stanów. Tutaj, w 1882 roku rozpoczęły się pierwsze protesty robotników walczących o poprawienie warunków pracy. Protesty z czasem przerodziły się w ogólnonarodowy ruch i tak powstało amerykańskie święto pracy (Labor Day). 

IMG_9939 IMG_9935

Jeżeli znajdziesz się w parku po jego południowej stronie zobaczysz rzeźbę – posąg prezydenta George Washington’a. To pierwszy pomnik jaki kiedykolwiek powstał w Nowym Jorku, i został ufundowany przez okolicznych mieszkańców.

Każda z rodzin mieszkających w okolicznych budynkach przeznaczyła $300, niemałą jak na tamte czasy kwotę, na budowę pomnika.

Pomnik jest skierowany jest na południe, w stronę gdzie kiedyś znajdowało się serce Nowy Jorku (osoby kochające Nowy Jork i czytające ten blog wiedzą, ze kiedyś wszystko co godne uwagi w Nowym Jorku znajdowało się właśnie poniżej 14tej ulicy :)).

IMG_9927

Plac był na początku dzielnicą teatralną, trochę tak jak teraz Times Square. Wraz z rozwojem miasta teatry przeniosły się dalej na północ a Union Square stał się centrum handlowym. Plac zyskał przydomek Ladies’ Mile Shopping District. Mieścił się tutaj nawet sklep Tiffany’iego.

Na południowo-wschodniej stronie, gdzie teraz mieści się sklep Diesel’a, znajdował się tak zwany śmiertelny zakręt. Tędy przejeżdżały tramwaje, które aby nie wypaść z torów musiały przyspieszać na ostrym zakręcie. To oczywiście kolidowało, w dosłownym tego słowa znaczeniu, z przechodniami zaobserwowanymi zakupami.

Z czasem większość sklepów przeniosła się dalej na północ miasta, a na placu powstał zakątek wydawniczy. Do tej pory mamy tutaj przepiękny i warty odwiedzenia sklep Barnes&Noble.
W sklepie jest kawiarnia, darmowe WIFI można tez czytać i przeglądać książki na miejscu przed dokonaniem zakupu.

IMG_9940

Opodal mieści Gramercy Park, jedyny prywatny park w Nowym Jorku. W okolicy są jedne z najlepszych restauracji. Miedzy innymi Gramercy Tavern – jedna z moich ulubionych – jest dość droga także wybieramy się tam tylko na specjalne okazje ☺ Bardzo modna i równie droga restauracja ABC Kitchen, znajduje się w środku sklepu z meblami.

Jedna z bardziej znanych restauracji i otwarta do pozna w nocy to Coffee Shop – miejsce słynie z bardzo atrakcyjnych kelnerek. Zgodnie z miejską legendą pracują tam same poczatkujące modelki …

Inna ostatnio bardzo modna restauracja mieszcząca się przy Union Square to All’onda – polaczenie kuchni włoskiej i azjatyckiej. Jeszcze nie próbowałam ale brzmi bardzo smacznie.

Na kawę można się zatrzymać w Joe Cafe – miejsce gdzie najczęściej w Nowym Jorku można spotkać wielu aktorów i celebrytów.

Notka nie byłaby kompletna jakbym nie powiedziała gdzie można zrobić najlepsze zdjęcie Union Square, w ramach blogowej serii Photolog).

Miejsce dość nietypowe bo w środku sklepu – NY DSW Designer Store. Polecam odwiedzenie sklepu (dla kazdego nie tylko amatorów fotografii) z uwagi na bardzo duży wybór butów naprawdę w dobrych cenach. Trzeba trochę poszperać ale można znaleźć perełki. A z drugiego pietra rozpościera się naprawdę fajny widok na cały plac.

Sam sklep wyglada niepozornie

IMG_9929

Ale widok fajny:

IMG_9914 IMG_9926

Ciekawa jestem czy lubicie Union Square i jakie są wasze ulubione miejsca w Nowym Jorku? Ja ze swojej strony przypominam ze LittleTownShoes przez kilka najbliższych miesięcy będzie oprowadzać czytelników po Nowym Jorku. Jeżeli chcesz zwiedzać ze mną pisz: LittleTownShoes@gmail.com – jest wiele opcji a wszystko “krojone na miarę” i dopasowane do oczekiwań zwiedzających. <3

12 comments

  1. Bardzo lubię Union Square. Często tam bywałam i energia tego placu jest naprawdę fantastyczna 🙂

  2. Byłam tam, ale nie znałam tych ciekawostek. Ale nic straconego:-) Bardzo się cieszę na cykl spacerowy po Nowym Jorku. Zawsze jak jestem w USA to jestem w NJ i chętnie odkrywam nowe miejsca 🙂

  3. przydala by sie jakas notka o mrocznych kanionach fashion district. Malo stamtad zdjec, bo miejsce nie bardzo turystyczne a te wszystkie przemysłowe budynki ze zdobieniami sa naprawde fajne. 39 ulica na tej dzielnicy jest mega.

  4. Zgodze się co do energi Union Square, ale jak dla mnie to miejsce jest ciągle za głosne…Promenada na Brooklyn Hights to moje ulubine miejsce w NY oraz High Line(niestety już odkryte przez turystów)

  5. nie bywam, bo od razu po skonczeniu pracy wpadam do metra i jade do domu… ale zapraszam na Staten Island 🙂

Porozmawiajmy :)