Jak jeść kraba?

Sezon na kraby czas zacząć!

To brzmi nawet dobrze ale jest tez blogowym oszustwem. Trudno mówić o sezonie, jeżeli dokładnie wczoraj spróbowałam kraba PO RAZ PIERWSZY.

krab

Ja ubóstwiam owoce morza, wszelkiego rodzaju skorupiaki, małże i rybo-podobne. Opisywałam gdzie najlepiej udać się na homary, była tez notka poświęcona ostrygom.

Kraby do tej pory gościły w moim jadłospisie tylko w postaci paluszków krabowych z puszki. Ale kraby w skorupach, w całości… nie wiem dlaczego, do krabów nie mogłam się przekonać. Może trudnej jest zjeść znajomego z plaży? 🙂 A możne dlatego, że kraby naprawdę nie wyglądają apetycznie. Poza tym żeby zjeść kraba należy się poważnie “napracować”.

No ale w końcu nadszedł ten czas 🙂 Nie można mieszkać na wschodnim wybrzeżu Stanów i nie spróbować krabów.

Pojechaliśmy do Red Hook. To jedno z tych magicznych miejsc oddalonych tylko 10 minut od Manhattanu, a wyglądające jak z innej planety. Pełne opustoszałych budynków, porzuconych środków lokomocji, jest wymarzonym miejscem dla fotografów i artystów. Jest tez siedzibą jednych z najlepszych galerii sztuki i restauracji.

Red Hook słynie z owoców morza. To trochę ironiczne, bo ta dzielnica Nowego Jorku dosłownie znalazła się pod wodą w czasie ubiegłorocznego huraganu. Tak czy inaczej, restauracje są godne polecenia, z przepięknym widokiem na zatokę i na Statuę Wolności.

photo photo 4 copy 3 photo 3 copy 2 photo 2 copy 3 photo 2 copy 2 photo 1 copy 3

A teraz KRAB  krok po kroku:)

Jedzenia kraba jest nie tylko pracochłonne ale tez wyjątkowo “brudne” zajęcie. Papierowe ręczniki, chusteczki czy tez, bardziej tradycyjnie, gazety są niezbędne.

photo 2 copy

1. Otwieramy skorupę.

Ta część stanowi największe wyzwanie i przyjemność dla wtajemniczonych. Na brzuszku kraba jest coś w kształcie fartuszka (mniejszej skorupy), otwieramy ta cześć skorupy na początek. Następnie odrywamy górną cześć skorupy.

W większości opisów na polskich stronach znalazłam wypowiedzi ze krab powinien być przekrojony. Pewno tak. Ale nie w Amerykańskich restauracjach. Pewno wynika to z tego ze Amerykanie masę potraw jedzą rękoma, bądź przynajmniej bez użycia noża. A częściowo dlatego, ze jedzenie kraba to tradycja. Je się wolno z dużą ilością piwa i długimi rozmowami. To bardziej towarzyskie spotkanie niz posiłek. 

Nie wiem co o tym myślicie. Ja tam uważam, ze niektóre potrawy smakują lepiej jedzone rękoma 🙂 

photo 4 copy

photo 2

2. Rozrywamy kraba

Znowu jest kilka różnych szkół. Niektórzy twierdzą, ze powinno  się oderwać kleszcze i nogi na początku. Ja uważam, że prościej jest „rozerwać” kraba zostawiając odnóża.

photo 1 copy

photo 5 copy 2

3. Oddzielamy wszystkie niejadalne chrząstki, blaszki i skrzela.

Szpatułką bądź po amerykańsku palcami:) wyciągamy mięso ze środka.  Ta część kraba jest najsmaczniejsza

photo 4 copy 2

4. Odrywamy nogi i kleszcze.

Można rozbić skorupę kleszczy przy pomocy młotka bądź posłużyć się szczypcami. Widelcem bądź szpatułką wyciągamy mięso.

photo 3 copy

W większości kraby są podawane na zimno, gdyż wtedy ich mięso smakuje najlepiej. Jemy z cytryna lub bez. Po tym doświadczeniu rozumiem “miłość” Amerykanów do krabów, myślę ze mięso kraba jest nawet smaczniejsze niż homara… Ale może to tylko wpływ atmosfery związanej z jedzeniem kraba?

Poniżej zdjęcie z  przyborami do jedzenia kraba i piwem (oczywiście:). Kto lubi owoce morza? Jedliście kraby?

photo 3

Zapomniałam dodać adres miejsca 😛  http://brooklyncrab.com/

14 comments

  1. kocham owoce morza (szczegolnie czarne spaghetti z osmiorniczkami) oraz homary, ktore sama w domu przyrzadzam, ale kraba chyba jeszcze nie mialam okazji sprobowac, ale zamierzam 🙂

  2. Lubie owoce morza .Ostatnio jadłam kraby jak byłam w grudniu na wycieczce w Tajlandii, ale szczerze mięska ma mało. Szkoda odławiać te biedactwa 🙂

  3. jest tyle smacznych rzeczy do jedzenia, po co zjadać czyjeś życie? Szkoda tych biedactw dla chwilki przyjemności z ociupinką mięsa

Porozmawiajmy :)